Menu

Wykład Jolanty Mroczyńskiej pt. „Nie tylko o słońcu”

6 maja 2015 - UTW WYKŁADY

W dniu 06-05-2015 r. wysłuchaliśmy po raz drugi wykładu lekarza dermatologa Pani Jolanty Mroczyńskiej na temat – „Nie tylko o słońcu”. Sala wypełniona przez słuchaczy U3W po brzegi, bo temat ciekawy i na czasie.

Na początek wykładu Pani Jolanta Mroczyńska w sposób dowcipny przedstawiła kilka aforyzmów stosownie do sytuacji uczestników U3W. Jeden z nich cytuję: „Czas jest dobrym lekarzem, lecz złym kosmetykiem”.

Słońce na dobroczynny wpływ na nasze życie, lecz w naszym wieku rekomendowaną dawką jest 15 -20 minut dziennie z pominięciem godzin południowych (tj. 10-14 nie wychodzimy).
W ostatnich 20 – 30 latach podejście do słońca uległo dużej zmianie, ponieważ promieniowanie szkodliwe jest dużo większe poprzez powstałą dziurę ozonową.
Zmniejszenie się ilości ozonu w atmosferze może mieć poważne konsekwencje dla życia na Ziemi. Jest on odpowiedzialny za pochłanianie promieniowania ultrafioletowego docierającego do naszego globu ze Słońca. Promieniowanie to jest bardzo szkodliwe dla wszelkich organizmów żywych. Prowadzi do uszkodzeń komórek, poprzez oparzenia skóry. Może powodować zmiany w ich materiale genetycznym i wywoływać tym samym choroby nowotworowe (m. in. czerniak). Nadmiar promieniowania UV przyczynia się także do osłabienia odporności organizmów, a w konsekwencji zwiększenia ryzyka zarażenia chorobami wirusowymi i pasożytniczymi. Przyspiesza także procesy starzenia się skóry. Jest również niebezpieczny dla oczu – może być przyczyną m. in. zaćmy.
Przebywanie na słońcu może wywoływać reakcje fotoaktywne skóry z różnymi preparatami (leki, barwniki, zioła jak również perfumy).
Według opinii lekarzy tak jak we wszystkim wskazany jest umiar w korzystaniu z kąpieli słonecznych. Niezbędna do życia każdego człowieka jest witamina D3, którą latem zastąpi słońce , a w okresie jesienno zimowym od IX – III powinno się przyjmować witaminę w postaci tabletek 2 000 j, natomiast w okresie letnim od IV do VIII 1.000 j.
Każda Pani w naszym wieku przed wyjściem na słońce powinna smarować skórę twarzy, dekoltu oraz boczną szyji kremami z filtrami SPF od 10 w górę, natomiast dzieci stosują filtry co najmniej SPF 25 na całe ciało. Oznaczenie SPF oznacza współczynnik ochrony przeciwsłonecznej Im wyższy współczynnik SPF tym lepiej nasza skóra jest chroniona przed promieniowaniem UVB. Najbardziej muszą uważać osoby z trądzikiem różowatym, które powinny stosować na twarz filtry SPF 50 i dosmarowywać twarz co 3 godziny ( oczywiście latem, kiedy jest duże promieniowanie słoneczne). Zimą stosują również filtry o mniejszym faktorze.

Według przeprowadzonych obserwacji w skali całego świata a w szczególności Stany Zjednoczpone, Japonia ) rośnie liczba stulatków. Nasz wiek długości życia zależy głównie od wielu czynników głównie: geny (30%-60%), środowisko w jakim żyjemy, to co spożywamy i robimy, od naszej aktywności społecznej.

Według ostatnich badań jaja są zdrowe oraz kawa z ekspresu wysokociśnieniowego wpływa korzystnie na nasz organizm –działa antynowotworowo oraz opóźnia chorobę Alzheimera.

Na koniec Pani otrzymała wielkie brawa od słuchaczy, wykład się podobał bardzo.

Napisała: Maria Moczydłowska

Rada Słuchaczy UTW w Gostyninie uprzejmie informuje, że każdy słuchacz może również wypowiedzieć się na temat przedstawiony powyżej, jak i każdy inny z życia naszej społeczności. Wystarczy się skontaktować z Madzią Garstką, Anną Buraczyńską lub Jolantą Smulską.
Serdecznie zapraszamy.