Menu

UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU – Opinie o wykladach

Wykład Roberta Piotrowskiego pt.”Pożywienie w kulturze ludowej” (etnografia)

W dniu 25.05.2015 r gościliśmy po raz kolejny Pana Roberta Piotrowskiego w naszym Domu Kultury na spotkaniu słuchaczy UTW. Jako, że temat był bardzo ciekawy i jak zawsze niezwykle interesująco przedstawiony przez wykładowcę, sala była licznie wypełniona przez słuchaczy.

Pożywienie w kulturze polskiej i jego opis pojawiają się od momentu obecności piśmiennictwa. Jan Długosz, Gall Anonim i inni pisali w kronikach o pożywieniu w szeroko rozumianej kulturze ludowej.

Oprócz zup zawiesistych spożywane były przede wszystkim kasze, kluski mączne, ziemniaki kapusta, a mięso było uważane za rarytas i jedzono je w niedziele i święta. Mięso było przygotowywane z długim terminem przydatności do spożycia. Były i to głównie wędzonki. Nikt nie zastanawiał się nad estetyką dań. Chodziło o to, by jadło zaspokajało głód .

Problemem z którym zmagała się XIX wieś się było permanentne niedożywienie szczególnie w biednych rodzinach na przednówku, jadło się wtedy komostę, pokrzywę, szczaw. Istotnym składnikiem pożywienia był chleb, najczęściej wypiekany raz w tygodniu. Ilość wypiekanych bochenków była uzależniona od wielkości i zamożności rodziny. Z mąki pszennej chleb był wypiekany tylko na święta i wesela.

Potrawy obiadowe przygotowywano na bazie ziemniaków. Popularne były różnego rodzaju kluski podawane z kapustą i skwarkami. Były to potrawy pożywne i sycące. Istotnym elementem codziennych obiadów były zupy kleszczone, zupa biala na wywarze z kości, pospółki zupy owocowe. Zupy niedzielne to rosół, czernina i mięso. Na takie obiady mogli pozwolić sobie w niedzielę zamożni gospodarze.

W ubogich domach jadano w niedzielę to, co w dni powszednie, potrawy jedynie bardziej kraszono.

Wymienione wyżej potrawy w pewien sposób odzwierciedlają ubogość wiejskiego jadłospisu tamtego okresu.

Napisała Elżbieta Obszyńska

Rada Słuchaczy UTW w Gostyninie uprzejmie informuje, że każdy słuchacz może również wypowiedzieć się na temat przedstawiony powyżej, jak i każdy inny z życia naszej społeczności. Wystarczy się skontaktować z Madzią Garstką, Anną Buraczyńską lub Jolantą Smulską.
Serdecznie zapraszamy.

Wykład Jolanty Mroczyńskiej pt. „Nie tylko o słońcu”

W dniu 06-05-2015 r. wysłuchaliśmy po raz drugi wykładu lekarza dermatologa Pani Jolanty Mroczyńskiej na temat – „Nie tylko o słońcu”. Sala wypełniona przez słuchaczy U3W po brzegi, bo temat ciekawy i na czasie.

Na początek wykładu Pani Jolanta Mroczyńska w sposób dowcipny przedstawiła kilka aforyzmów stosownie do sytuacji uczestników U3W. Jeden z nich cytuję: „Czas jest dobrym lekarzem, lecz złym kosmetykiem”.

Słońce na dobroczynny wpływ na nasze życie, lecz w naszym wieku rekomendowaną dawką jest 15 -20 minut dziennie z pominięciem godzin południowych (tj. 10-14 nie wychodzimy).
W ostatnich 20 – 30 latach podejście do słońca uległo dużej zmianie, ponieważ promieniowanie szkodliwe jest dużo większe poprzez powstałą dziurę ozonową.
Zmniejszenie się ilości ozonu w atmosferze może mieć poważne konsekwencje dla życia na Ziemi. Jest on odpowiedzialny za pochłanianie promieniowania ultrafioletowego docierającego do naszego globu ze Słońca. Promieniowanie to jest bardzo szkodliwe dla wszelkich organizmów żywych. Prowadzi do uszkodzeń komórek, poprzez oparzenia skóry. Może powodować zmiany w ich materiale genetycznym i wywoływać tym samym choroby nowotworowe (m. in. czerniak). Nadmiar promieniowania UV przyczynia się także do osłabienia odporności organizmów, a w konsekwencji zwiększenia ryzyka zarażenia chorobami wirusowymi i pasożytniczymi. Przyspiesza także procesy starzenia się skóry. Jest również niebezpieczny dla oczu – może być przyczyną m. in. zaćmy.
Przebywanie na słońcu może wywoływać reakcje fotoaktywne skóry z różnymi preparatami (leki, barwniki, zioła jak również perfumy).
Według opinii lekarzy tak jak we wszystkim wskazany jest umiar w korzystaniu z kąpieli słonecznych. Niezbędna do życia każdego człowieka jest witamina D3, którą latem zastąpi słońce , a w okresie jesienno zimowym od IX – III powinno się przyjmować witaminę w postaci tabletek 2 000 j, natomiast w okresie letnim od IV do VIII 1.000 j.
Każda Pani w naszym wieku przed wyjściem na słońce powinna smarować skórę twarzy, dekoltu oraz boczną szyji kremami z filtrami SPF od 10 w górę, natomiast dzieci stosują filtry co najmniej SPF 25 na całe ciało. Oznaczenie SPF oznacza współczynnik ochrony przeciwsłonecznej Im wyższy współczynnik SPF tym lepiej nasza skóra jest chroniona przed promieniowaniem UVB. Najbardziej muszą uważać osoby z trądzikiem różowatym, które powinny stosować na twarz filtry SPF 50 i dosmarowywać twarz co 3 godziny ( oczywiście latem, kiedy jest duże promieniowanie słoneczne). Zimą stosują również filtry o mniejszym faktorze.

Według przeprowadzonych obserwacji w skali całego świata a w szczególności Stany Zjednoczpone, Japonia ) rośnie liczba stulatków. Nasz wiek długości życia zależy głównie od wielu czynników głównie: geny (30%-60%), środowisko w jakim żyjemy, to co spożywamy i robimy, od naszej aktywności społecznej.

Według ostatnich badań jaja są zdrowe oraz kawa z ekspresu wysokociśnieniowego wpływa korzystnie na nasz organizm –działa antynowotworowo oraz opóźnia chorobę Alzheimera.

Na koniec Pani otrzymała wielkie brawa od słuchaczy, wykład się podobał bardzo.

Napisała: Maria Moczydłowska

Rada Słuchaczy UTW w Gostyninie uprzejmie informuje, że każdy słuchacz może również wypowiedzieć się na temat przedstawiony powyżej, jak i każdy inny z życia naszej społeczności. Wystarczy się skontaktować z Madzią Garstką, Anną Buraczyńską lub Jolantą Smulską.
Serdecznie zapraszamy.

Wykład Aleksandry Ciesielskiej pt. „Co czytać – Lektury na wiosnę”

W dniu 15.04.2015 odbył się wykład dla słuchaczy UTW pt. Co czytać – Lektury na wiosnę.
Wykładowca p. mgr Aleksandra Ciesielska w bardzo przystępny sposób podpowiedziała nam, jak namówić dzieci do czytania, a także jak z nimi dyskutować o literaturze.
Z wykładu p. Ciesielskiej dowiedzieliśmy się, jakie trendy panują obecnie w literaturze oraz jakie są obecnie nowości na rynku wydawniczym.
Wykład przeprowadzony był w bardzo dowcipny i przyjemny sposób. Prosimy o więcej.

słuchacz Adam Móżdżyński

Byliśmy mile zaskoczeni, że pani Ola jest fachowcem w dziedzinie literaturoznawstwa i tym, że mając często do czynienia z p. Olą nie wiedzieliśmy, że może nam dostarczyć tylu interesujących informacji w tym temacie. Okazało się, że propozycje p. Oli są też w kręgu naszych zainteresowań.
Fajnie jest mieć w naszym otoczeniu młodą, radosną osobę i do tego jeszcze fachowca, który podpowie nam co warto przeczytać wartościowego, a jednocześnie napisanego
lekkim piórem

Jolanta Smulska

Rada Słuchaczy UTW w Gostyninie uprzejmie informuje, że każdy słuchacz może również wypowiedzieć się na temat przedstawiony powyżej, jak i każdy inny z życia naszej społeczności. Wystarczy się skontaktować z Madzią Garstką, Anną Buraczyńską lub Jolantą Smulską.
Serdecznie zapraszamy.

Wykład Roberta Piotrowskiego pt. „Lecznictwo ludowe i higiena”

To już był 4 wykład Pana Roberta na UTW w Gostyninie, wcześniejsze wykłady były nie mniej ciekawe. Pan Robert zachęcił nas do odwiedzenia Muzeum Skansenu w Sierpcu i wysłuchania tam przygotowanego wykładu połączonego ze zwiedzaniem. Słuchacze UTW entuzjastycznie przyjęli tę propozycję i może uda się ją zrealizować. Rada Słuchaczy UTW prosi słuchaczy o włączenie się do i rozmowy i sygnalizowanie swoich odczuć, opinii na temat tego co dzieje w Naszym UTW.
Jako pierwsza słuchaczka wypowie się Ela Cichocka na w/w temat
O tym jak żyli i leczyli się nasi przodkowie 100 i więcej lat wstecz przedstawił w swoim wykładzie „Lecznictwo ludowe i higiena” etnograf Robert Piotrowski.
Dzisiaj, kiedy podstawą wydania diagnozy pacjentowi jest USG, TK, rezonans i inne szczegółowe badania krwi i etc, sposoby leczenia naszych przodków wywołują u nas śmiech, a w niektórych przypadkach wręcz odrazę. Tak na przykład leczenie kołtuna polskiego, który najprawdopodobniej powstał z braku higieny, ciągłego noszenia nakryć głowy, rzadkiej zmiany odzieży oraz wiara przodków, że to co urosło na ich ciele nie powinno być obcięte i zniszczone, ma samo zginąć. Take myślenie powodowało trudności w postępie leczenia. Tym bardziej, że jeden lekarz miał pod opieką dwanaście, trzynaście tysięcy ludzi i nierzadko był oddalony o dużą odległość. Tak więc leczeniem zajmowały się osoby, które wyciągnęły wnioski o leczeniu w wyniku obserwacji zwierząt domowych.
Chorzy trafiali do babek, szeptuch, zaklinaczek. Bardzo dużą rolę w leczeniu miał kowal, który wyrywał zęby, składał złamania kości. Rozwijało się ziołolecznictwo, które nie jest lekceważone do dzisiaj. Można zaobserwować, że dzisiaj w dobie znacznego postępu medycznego sami się leczymy i korzystamy z usług „uzdrowicieli”, gdy lekarze przekraczają limity przyjęć. Dalszy rozwój nauki i postępu technicznego mogą spowodować iż kolejne pokolenia będą z uśmiechem podchodzić do naszych sposobów leczenia

UTW w Gostyninie Ela Cichocka
Każdy z uczestników tego wykładu może zgodzić lub nie zgodzić się z Elą i mieć swoje zdanie, które może przedstawić na naszej stronie internetowej – wystarczy tylko skontaktować się z Madzią Garstką, Anną Buraczyńską lub Jolantą Smulską.

Wykład Pawła Tencera pt. „Droga do sztuki współczesnej. Sztuka u progu XX wieku – nowe źródła inspiracji”

25 marca odbył się wykład Pawła Tencera pt. Droga do sztuki współczesnej. Sztuka u progu XX wieku – nowe źródła inspiracji
Wykład zaczął się od omówienia neoimpresjonizmu XIX wieku następnie przeszliśmy poprzez symbolizm głównie holenderski, kubizm jego początki, okres analityczny, hermetyczny, ludowy, futuryzm, secesję głównie wiedeńską, ale i polską, np. Jacek Malczewski , Stanisław Wyspiański, secesję symbol zdobnictwa.
Wykład był bardzo interesujący, dobrze przygotowany z wyświetlanymi na dużym ekranie
przykładami. Poznaliśmy wielu twórców wymienionych okresów i myślę, że temat sztuki w malarstwie będzie kontynuowany
Jolanta Smulska
Rada Słuchaczy UTW w Gostyninie uprzejmie informuje, że każdy słuchacz może również wypowiedzieć się na temat przedstawiony powyżej, jak i każdy inny z życia naszej społeczności. Wystarczy się skontaktować z Madzią Garstką, Anną Buraczyńską lub Jolantą Smulską.
Serdecznie zapraszamy.

Wykład Prof . Jana Ciechowicza pt. „Chiny. Etyka jako etykieta”

11 marca odbył się wykład Prof. Jana Ciechowicza. Wykład miał mieć temat pt. Chiny. Etyka jako etykieta . Dzieje kultury etycznej. Niestety tematy Etyka jako etykieta i Dzieje kultury etycznej były wspomniane śladowo , natomiast szerzej wykładowca skupił się na demokracji i totalitaryzmie .
Nikt ze słuchaczy UTW nie chciał podjąć się wyrażenia opinii na temat w/w wykładu, powodem jest rozbieżność poglądów na temat demokracji i totalitaryzmu. Może ramy czasowe spowodowały, że wykład był okrojony z w/w tematów

Wykład Igora Siedleckiego pt. „Sytuacja kryzysowa – stan choroby”

Słuchacze Uniwersytetu III wieku wysłuchali w środę 25 lutego 2015 roku kolejnego wykładu pana Igora Siedleckiego na temat ,,Sytuacja kryzysowa- stan choroby”.
W XXI wieku temat stanu psychicznego człowieka zajmuje szerokie miejsce w naszym życiu.
Jak bardzo potrzebna jest nam obserwacja naszego organizmu, psychiki dowiedziałam się z wykładu i tego, aby w odpowiednim czasie udać się do specjalisty. Dowiedziałam się też, że przemęczenie naszego organizmu prowadzi do wielu groźnych chorób takich jak:
udar mózgu, zawał, cukrzyca czy nowotwory.
Wykład wspaniały, pouczający, zakończony słowami wypowiedzianymi przez Platona wykład „Zdrowie jest najpierwszym dobrem, uroda drugim a bogactwo trzecim”.

Napisała Jolanta Uliczna

Rada Słuchaczy UTW w Gostyninie uprzejmie informuje, że każdy słuchacz może również wypowiedzieć się na temat przedstawiony powyżej, jak i każdy inny z życia naszej społeczności. Wystarczy się skontaktować z Madzią Garstką, Anną Buraczyńską lub Jolantą Smulską.

Serdecznie zapraszamy.

Wykład Macieja Milczarka pt. „Jakiej muzyki i dlaczego słuchają nasze wnuczęta?”

4 lutego 2015 r. odbyło się spotkanie w MCK słuchaczy UTW z muzykiem absolwentem Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi p. Maciejem Milczarkiem. Tematem wykładu była muzyka, której słuchają nasze wnuczęta. Wykład poświęcony był najnowszym trendom w muzyce młodzieżowej. Wykładowca w bardzo przystępny sposób wyjaśnił zawiłości muzyki elektronicznej stylu STREET ART, jego rodowodu i odmian. W klarowny i czytelny sposób również przybliżył nam REGGAE, RAP i HIP HOP oraz modne łączenie tych gatunków z muzyką z lat siedemdziesiątych. Przekaz p. Milczarka uświetniły wideoklipy oraz najnowsze nagrania.

Sądzę, że wykład był bardzo ciekawy i tym wszystkim, którzy interesują się muzyką pozwolił pogłębić o niej wiedzę.

Słuchacz UTW w Gostyninie Adam Móżdżyński

Rada Słuchaczy UTW w Gostyninie uprzejmie informuje, że każdy słuchacz może również wypowiedzieć się na temat przedstawiony powyżej, jak i każdy inny z życia naszej społeczności. Wystarczy się skontaktować z Madzią Garstką, Anną Buraczyńską lub Jolantą Smulską.

Serdecznie zapraszamy.

Wykład Zbigniewa Buraczyńskiego pt. „Pierwsza pomoc przedmedyczna”

Tematem wykładu była pierwsza pomoc przedmedyczna. Na tym wykładzie mogliśmy się zapoznać z działaniami, jak pomóc człowiekowi, który uległ sytuacji zagrażającej zdrowiu i nawet życiu. Jak ratować poszkodowanego oceniając sytuację jaka pomoc jest wskazana: masaż serca, sztuczne oddychanie, ułożenie poszkodowanego. Inaczej ratujemy poszkodowanego przytomnego i nieprzytomnego. Z jakich pomocy możemy korzystać w danej chwili. Wykładowca pokazał nam przydatne rzeczy, które warto mieć w domu, samochodzie, żeby móc pomóc poszkodowanemu, uczulił nas również na to, że najwięcej wypadków ma miejsce w domu.
W czasie wykładu powiało młodością, bowiem Pan Zbigniew Buraczyński jest człowiekiem młodym, pełnym entuzjazmu w przekazywaniu wiedzy.
Na zakończenie był praktyczny pokaz ratownictwa, który odbył się w wesołej atmosferze , bowiem poszkodowanymi i ratującymi byli nasi słuchacze.
Słuchaczka UTW Jolanta Smulska

Rada Słuchaczy UTW w Gostyninie uprzejmie informuje, że każdy słuchacz może również wypowiedzieć się na temat przedstawiony powyżej, jak i każdy inny z życia naszej społeczności. Wystarczy się skontaktować z Madzią Garstką, Anną Buraczyńską lub Jolantą Smulską.
Serdecznie zapraszamy.

Wykład Jolanty Mroczyńskiej pt. „Nie tylko o skórze”

W dniu 7.01.2015r na wykładzie Pani Jolanty Mroczyńskiej – lekarza dermatologa pogłębiliśmy wiedzę z zakresu zdrowego trybu życia. Główną uwagę Pani doktor skupiła na skórze osoby dojrzałej. Aby skóra wyglądała świeżo, trzeba jej pomóc stosując odpowiednie kosmetyki i zabiegi. Bardzo ważne dla skóry jest nawilżanie i natłuszczanie. Podstawowe filary funkcjonowania człowieka będącego w wieku emerytalnym to RUCH I DIETA, a więc aktywność fizyczna w dowolnej formie, minimum 30 minut na dobę. Do diety należy wprowadzić owoce i warzywa, produkty zbożowe, białko, ryby, mięso z drobiu wypijać ok. 2,5 litra wody.
Wykład poprowadzony w sposób miły z lekką dozą humoru, podobał się słuchaczom, dlatego też Pani Jolanta została zaproszona ponownie
Słuchaczka UTW w Gostyninie Jadwiga Matecka

Dodam do tego, co napisała Jadzia, że Pani doktor stworzyła miły klimacik jakbyśmy się znali kopę lat a wykładowczyni była naszą bliską kumpelką, a i temat wykładu był przedstawiony w interesujący sposób
Słuchaczka UTW Jolanta Smulska