Menu

WRAŻENIA Z WYCIECZKI DO GOSTYNIA

8 czerwca 2016 - UTW AKTUALNOŚCI
WRAŻENIA Z WYCIECZKI DO GOSTYNIA

20 maja odbyła się wycieczka do Gostynia zorganizowana przez GUTW. Z całą pewnością mogę stwierdzić, że inspiracją wycieczki byli pracownicy firmy „Kawon”, którzy prowadzili cykl wykładów dotyczących zielarstwa i zdrowych herbat.

Pierwszym obiektem, który zwiedziliśmy, było prywatne muzeum starych samochodów braci Pedów. Perełką zbioru kilkunastu pojazdów jest najstarszy zarejestrowany samochód w Polsce, dwuosobowy REO oraz Lorraine-Dietrich, jedyny na świecie zachowany przedstawiciel typu SHM. Warto zaznaczyć, że wszystkie muzealne pojazdy są „na chodzie”, biorą udział w rajdach i filmach.

Następnie udaliśmy się do Zakładu Zielarskiego „Kawon”, głównego celu naszej wycieczki. Przy wejściu powitał nas prezes firmy, p. Krzysztof Nowak i przekazał w opiekuńcze ręce przewodnika, p. Izabeli Osińskiej. Pani Iza w bardzo dostępny sposób przybliżyła nam cykl i metodę produkcji zdrowych i oryginalnych herbat oraz metodę suszenia ziół, tak by nie traciły one nic ze swoich drogocennych wartości, z czego to słynie firma „Kawon”. Szkoda, że w czasie naszej wizyty nie zakwitły jeszcze słynne lawendowe pola. Po zwiedzeniu zakładu udaliśmy się do firmowej herbaciarni „Stara Piekarnia” na posiłek, w trakcie którego spotkaliśmy się z przedstawicielami Rady Słuchaczy UTW w Gostyniu. Nie mieliśmy zbyt dużo czasu na rozmowę, ale podzieliliśmy się doświadczeniami z naszej działalności i postanowiliśmy kontynuować współpracę.

Podziw wzbudziły w nas bazylika i klasztor filipinów na Świętej Górze – następny obiekt, który zwiedziliśmy. Świętogórska bazylika jest dokładną repliką jednego z kościołów weneckich i powstała w latach 1675-1689 na miejscu małej kapliczki, w której odnotowano wiele cudownych uzdrowień. Pierwsze dziękczynne wota uzdrowieńców pochodzą z początku XIX w. Cudowny obraz znajdujący się w bazylice w 1928 r. został koronowany przez kardynała Hlonda. Zgromadzenie zakonne braci filipinów jest największym w Europie. Każdy z braci wstępując do zakonu pozostaje do końca życia na Świętej Górze, a po śmierci pochowany zostaje w podziemiach bazyliki, które także zwiedzaliśmy.

Następnie dyrektor Muzeum Gostyńskiego, p. Robert Czub, oprowadził nas po swoim małym, lecz ciekawym „królestwie”, a później przybliżył nam zabytki Gostynia, z których na wyróżnienie zasługuje Kościół Farny pw. św. Małgorzaty z XIV w.

Bardzo miło, szybko i ciekawie minął nam czas spędzony w Gostyniu.

Na koniec chciałbym złożyć gorące podziękowania:

– Panu Burmistrzowi Gostynina, Pawłowi Kalinowskiemu za ufundowanie przejazdu autokarowego słuchaczy,

– Panu Kierowcy autokaru, Zbigniewowi Urbańskiemu za profesjonalizm i wysoką kulturę osobistą oraz zapewnienie nam komfortowej podróży.

Szczególne podziękowania chciałbym złożyć wszystkim uczestnikom wycieczki za zdyscyplinowanie i wspaniałą atmosferę, która towarzyszyła nam przez cały dzień.

Słuchacz Adam Móżdżyński

Zdjęcia Słuchaczka Maria Moczydłowska