Wykład Piotra Syski pt. „Polska – wyzwanie dla każdego”

23 czerwca 2015 - UTW WYKŁADY
Wykład Piotra Syski
pt. „Polska –turystyczne wyzwanie dla każdego”.
Pan Piotr zainteresował nas ciekawymi miejscami położonymi blisko Gostynina.
Pierwszą i najbardziej odległą miejscowością (120 km od Gostynina) jest Szafarnia. Dla upamiętnienia pobytu młodego Chopina odbywają się tam w maju Festiwale Chopinowskie dla dzieci i młodzieży. Więcej o Szafarni można się dowiedzieć ze strony www.szafarnia.pl
28.06 2015 r. niedziela godz. 17.00 koncert w Szafarni.

TRIO FORTEPIANOWE

Następnym miejscem, jakie polecił nam Piotr Syska do odwiedzenia jest :
KŁÓBKA w województwie kujawsko-pomorskim 30 km od Gostynina. 21 czerwca 2015 r. odbędzie się tam „Wesele Boryny”.

Piotr Syska opowiedział nam również o spływach kajakowych SKRWĄ, które organizowane są przez PTTK W Gostyninie i naszego wykładowcę. Gdy poziom wody jest zbyt niski kajaki, dla bezpieczeństwa uczestników, przenosi się dalej, co też jest dużym wyzwaniem dla prawdziwych entuzjastów sportów wodnych. Trasa spływu kończy się w Murzynowie, gdzie mieści Mazowiecki Ośrodek Geograficzny. Z Murzynowa pochodzi Stanisław Murzynowski, który jako pierwszy przetłumaczył na język polski Nowy Testament. Umarł przeżywszy zaledwie 25 lat.

Następnym miejscem, jakim zainteresował nas Piotr Syska, jest Cierszewo, 20 km od Gostynina i most w Łukowie. Cierszewo koło Płocka z pięknym Brudzeńskim Parkiem Krajobrazowym nad rzeką Skrwą Prawą.

Wspomniany też został Biskupin i kultura łużycka.

Wykład, niestety został skrócony ze względu na zakończenie roku UTW 2014/2015, był natomiast profesjonalnie przygotowany, z filmami i slajdami nie tylko z wyżej wymienionych miejscowości, a Piotr Syska dał się poznać jako pasjonat i regionalny patriota. Ciśnie się na usta: ”Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”. Dodam, że wykładowca wygłosił wykład dla słuchaczy UTW nieodpłatnie.

Myślę, że tematyka turystyczna będzie kontynuowana.
Bardzo dziękujemy p. Piotrowi Sysce.
Jolanta Smulska
Rada słuchaczy UTW w Gostyninie uprzejmie informuje, że kto inaczej odebrał ten wykład niż przedstawiono powyżej może się wypowiedzieć, a opinię przedstawimy na naszej stronie internetowej. Prosimy w tym celu o kontakt z Madzią Garstką, Olą Ciesielską lub Jolantą Smulską.