Zwiedzanie miejsc Pamięci Narodowej oraz Cmentarza Powązki w Warszawie

11 kwietnia 2016 - UTW AKTUALNOŚCI
Zwiedzanie miejsc Pamięci Narodowej oraz Cmentarza Powązki w Warszawie
Zwiedzanie miejsc Pamięci Narodowej i Powązek w Warszawie
3 kwietnia słuchacze Gostynińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pojechali na wycieczkę  do Warszawy

IMG_0279

IMG_0285

IMG_0263

W programie było zwiedzanie dalszej części cmentarza powązkowskiego, jak i X Pawilonu na Cytadeli oraz  muzeum Katyńskiego też na Cytadeli.

Cmentarz Wojskowy i część zabytkową Cmentarza Powązki zwiedziliśmy 18 października ubiegłego roku.

Jak wiadomo, w pażdzierniku dni są krótsze i pogoda nie była sprzyjająca, więc część naszej wyprawy po cmentarzu przełożyliśmy na kwiecień. Naszą przewodniczką była niezrównana pani Ewa Stompke. Opowiadała nam z wielkim zamiłowaniem o zabytkach i o ludziach spoczywających na cmentarzu. Odwiedziliśmy grób Pana Franciszka Kaczyńskiego ojca Lecha i Jarosława Kaczyńskich oraz grób ich matki.

Zatrzymaliśmy się również przed pomnikiem Grzegorza Przemyka (maturzysty zakatowanego na śmierć przez milicję).

Zwiedzanie  Powązek zajęło nam 2 godziny.

Następnie z panią przewodnik pojechaliśmy zwiedzić X Pawilon na Cytadeli. Mieliśmy okazję zobaczyć w jakich warunkach przetrzymywani byli między innymi: Józef Piłsudski, Okrzeja, Dmowski i wielu innych znanych działaczy. Z X pawilonu Pani przewodniczka zaprowadziła nas do Muzeum Katyńskiego i tam się z nami pożegnała przekazując naszą grupę tamtejszemu przewodnikowi. Kustosz tego Muzeum posiada bardzo dużą wiedzę, opowiadał nam bardzo ciekawie, a my słuchaliśmy z wielkim  zainteresowaniem. Mieliśmy okazję zobaczyć przedmioty, które zostały wykopane razem z ludzkimi szczątkami z grobów pomordowanych oficerów w Katyniu. Z wielkim smutkiem i przerażeniem wsłuchiwaliśmy się w słowa kustosza. Każdy z nas zadawał sobie pytanie, ile ci ludzie musieli wycierpieć, jakie tortury  zgotował im drugi człowiek?

Zmęczeni, ale i zadowoleni z przebiegu wycieczki wróciliśmy do domu. Wielkie podziękowanie dla naszego niezawodnego organizatora wycieczek Adama Móżdżyńskiego za opiekę i program wycieczki. Podziękowanie również dla Pana kierowcy za bezpieczną podróż.                                                                                                                                                                   Uczestniczka wycieczki Mirosława Muchowicz

Poniżej zdjęcia z Cytadeli i Muzeum Katyńskiego

IMG_0344                              IMG_0327                    IMG_0298IMG_0331(1)IMG_0334IMG_0347(1) IMG_0271